Sterowane elektronicznie
Producenci pojazdów dzięki zastosowaniu turbosprężarek z elektronicznymi siłownikami zmian położenia kierownicy spalin (popularnej geometrii) mają większy i bardziej precyzyjny wpływ na pracę układu doładowania przez co uzyskują większą dynamikę pojazdu, ograniczają emisję spalin i obniżają spalanie. Układy te z racji na stopień zaawansowania regulacji przysparzają wiele trudności w naprawię tego podzespołu. Strona mechaniczna poza kilkoma szczegółami jest identyczna jak typowej turbosprężarki sterowanej siłownikiem pneumatycznym i naprawa przebiega identycznie do chwili gdy należy zająć się wysterowaniem elektroniki.
Od początku działalności Dieseltechniki związanej z naprawą turbin postawiliśmy nacisk na rozwój tej gałęzi naprawy związanej z elektronicznym sterowaniem. Dzięki wdrożeniu technologii elektronicznej i długiemu doświadczeniu w naprawach elektronicznych sterowników silników samochodowych. Stworzyliśmy możliwości napraw siłowników turbin poprzez wymianę zużywających się elementów mechanicznych i programowaniu układów mikroprocesorowych.
Jako jedyni w Polsce jesteśmy w stanie zaprogramować, a nie tylko sprawdzić położenie elektronicznych siłowników i zakres ich drogi przesuwu.
Każda turbosprężarka z siłownikiem elektronicznym oprócz testów jak zwykła turbosprężarka jest poddawana takim testom jak:
- poprawność modułu elektronicznego do modelu turbiny,
- pomiar parametrów elektrycznych silnika siłownika,
- test komunikacji z modułem (modulacja PWM / CAN ),
- pomiar luzów międzyzębnych na elementach mechanicznych nastawnika,
- programowanie pozycji "zero " nastawnika turbiny do ustawień po naprawie,
- dynamiczny test przepływu powietrza przez geometrię i poprawność regulacji,
- wydruk protokołu badań dla ustawień elektroniki.